Jdi na obsah Jdi na menu
 


VŘETENOVÁ ČERPADLA

4. 11. 2015

 

VŘETENOVÁ ČERPADLA 

Co je vřetenové čerpadlo a na co je určeno?


Jedná se typ ponorného čerpadla, které je určeno pro čerpání čisté a mírně zkalené užitkové vody i z velkých hloubek jako jsou vrty a studny s velkým převýšením zpravidla několik desítek metrů. Ponorné vřetenové čerpadlo je vhodné k čerpání vody do automatických tlakových systémů, tlakování zásobníků, k zavlažování a postřiku zahrad a podobně.

Vřetenová čerpadla jsou konstruována jako bezúdržbová a odolná. Vlastní instalace a obsluha vřetenového čerpadla je velmi jednoduchá. Ponorná vřetenová čerpadla jsou určena pro široké použití od zásobování domů, chalup, chat a zahrad pitnou vodou až po zásobování vodou z vlastních zdrojů užitkové vody v hospodářství .Malý průměr vřetenových čerpadel umožňuje jejich použití do vrtů i s malým průměrem.

Konstrukce vřetenového čerpadla


Základní části ponorného vřetenového čerpadla lze rozdělit na motor a vlastní čerpadlo. Vzhledem k používání vřetenového čerpadla i ve velkých hloubkách, kde působí na čerpadlo vysoké tlaky, bývají všechny součásti z kvalitních nerezových či uhlíkových ocelí. Vnitřní vedení ve vřetenovém čerpadle bývá zpravidla z mědi.

Vřeteno čerpadla uložené ve statoru je vlastně šroubovice poháněná dvoupólovým motorem. Tímto je docíleno konstantního nasávacího tlaku, stálého proudu vody i z velkých hloubek a zároveň jetím docíleno i lineární závislosti v průtokové křivce vřetenových čerpadel. Množství čerpané vody je tedy přímo úměrné hloubce, z níž vodu čerpáme.

Vše je rozebratelně opláštěné nerezovým pláštěm. Toto uspořádání umožňuje velmi jednoduchou výměnu vřetene v případě jeho opotřebování. Na výtlaku ponorných vřetenových čerpadel je umístěna gumová klapka, omezující zpětné hydraulické rázy při vypnutí čerpadla, vzhledem k velkým tlakům vodního sloupce na čerpadlo při jeho vypnutí (nejedná se o zpětnou klapku).

Použití a instalace vřetenového čerpadla 


Samotné používání ponorného čerpadla je velmi jednoduché. Ponorné vřetenové čerpadlo lze jednoduše zavěsit na lanko, šnůru, provaz, či tenký řetěz pokud by bylo potřeba jej ponořit v blízkosti maximální dopravní hloubky. Vřetenová čerpadla se zavěšují za oka nade dnem, nikdy nezavěšovat na napájecí kabel!

Maximální počet zapnutí ponorných vřetenových čerpadel by neměl překročit 20 za hodinu. Tato čerpadla jsou určena na delší doby čerpání s menší frekvencí spínaní na rozdíl např. od vibračních čerpadel. Režim častého zapínání a vypínání má negativní efekt na životnost vřetenového čerpadla.

 

obrazek_18.jpg

 

obrazek_92.jpg